Röviden összefoglaljuk a számlázással összefüggő szabályokat, amelyek részletesebben az áfa törvényben találhatók.

 

Számlaadási kötelezettség - Kinek és mikor kell számlát kibocsátani?

Belföldön és külföldön ellenérték fejében teljesített termékértékesítésről, illetve szolgáltatásnyújtásról az adóalanynak számlát kell kibocsátania a terméket, illetve a szolgáltatást igénybevevő részére. A számla kibocsátás természetesen magában foglalja a számla eljuttatását is a vevő részére. A számlaadás tehát az ügylet teljesítéséhez és nem a fizetési kötelezettséghez kapcsolódik.

Nem kell számlát kibocsátani közhatalmi tevékenységről, kártérítés fizetési kötelezettségről, értékesített készpénz-helyettesítő eszközről (pl. ajándék utalvány), bíróság által megítélt perköltségről.

Figyelni kell arra, hogy fő szabályként az előleg fizetésekor is számlát kell kiállítani, hiszen az előleg átvételekor adófizetési kötelezettség keletkezik. Az előlegről akkor nem kell számlát kiállítani, ha az előleget fizető nem adóalany,  az előleg összege 900 ezer forintnál kevesebb és a termék vagy szolgáltatás igénybevevője az előlegről nem kér számlát.

 

Mely esetekben nem kötelező számlát kibocsátani?

  • Nem kell számlát kibocsátani közérdekű-, vagy speciális jellegű adómentes tevékenységről, amelyről más számviteli bizonylat kiállításra került.
  • Bruttó 900 ezer forint értékhatár alatt nem kötelező számlát kiállítani, ha a termék (szolgáltatás) vásárlója nem adóalany, a vásárlását készpénzzel fizeti ki és nem kér számlát. Az értékesítő adóalanynak ebben az esetben azonban nyugtaadási kötelezettsége van.
  • Itt ismét megjegyezzük, hogy az adóalany a számlaadási kötelezettség alól akkor is mentesül, ha nem adóalany magánszemély fizet részére 900 ezer forintot el nem érő előleget, és a számla kibocsátását nem kéri. Ebben az esetben nyugtát sem kell kibocsátani, de az előlegről természetesen bizonylatot kell készíteni. Ilyen lehet például készpénz esetén a bevételi pénztárbizonylat. Banki utalás esetében a bankbizonylat dokumentálja a fizetés megtörténtét.

Minden más esetben kötelező a termék értékesítéséről illetve a szolgáltatás nyújtásáról megfelelő adattartalmú számlát kiállítani.

 

Mennyi időn belül kell a számlát kibocsátani?

Az áfa törvény szerint főszabályként a  számlát az ügylet teljesítéséig, de legfeljebb az attól számított ésszerű időn belül ki kell bocsátani. Melyek ezek a határidők?

  • Készpénzzel vagy készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel történő ellenérték megtérítés esetén a számlát haladéktalanul ki kell bocsátani.
  • A mennyiben az ellenérték megtérítése nem készpénzzel történik, és a számla áthárított adót tartalmaz, a számlát a teljesítéstől számított 15 napon belül ki kell bocsátani.
  • Közösségen belüli adómentes termékértékesítésről a számlát legkésőbb a teljesítés hónapját követő hónap 15. napjáig kell kibocsátani